Fas'ta zamana karşı yarış

Mircx

Forum Üyesi
12 Ara 2022
3,403
0
0
HY7EIOBBS0O00JfZEcAKHg.jpg
Fas'ta Cuma günü meydana gelen depremin ardından, enkaz altındakilere ulaşmak için zamana karşı yarış sürerken, acil durum kuruluşları uzak bölgelere yardım ulaştırmak için mücadele ediyor.

jLMtnwsO4kGbituWPoZPuQ.jpg
Ülkede son 60 yılda yaşanan en ölümcül sarsıntı olan geçen Cuma günkü deprem, Marakeş kentinin güneyindeki dağlık bölgelerde bulunan köyleri vurdu.
Dj0TJyvSLUWBGwV62VW-1Q.jpg
Resmi sayılara göre en az 2.122 kişi ölürken, çoğu ağır 2.421 kişi de yaralandı.
0rR74_GJAU-nYwNNylvQbg.jpg
,8 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle binalar çöktü, yollar ulaşıma kapandı ve deprem ülkenin kuzey kıyısı gibi uzak noktalarda bile binaları salladı.
OYbxeFlldUKXi_lBXJkkoQ.jpg
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Marakeş'in eski kent bölümü de hasar aldı.
xZIO7nszyUCdqty8zHKe8g.jpg
Fas Kralı 6. Muhammed üç günlük ulusal yas ilan etti.
KnD0-6VT00qnVY0cJa3FEg.jpg
Saraydan yapılan açıklamada, kan bankası, su, gıda, çadır ve battaniye stoklarının artırılması için sivil savunma birliklerinin konuşlandırıldığı açıklandı.
brOsqEYC5ECbBbmsQ4ti8g.jpg
Ancak açıklamada, en büyük hasarı alan bazı uzak yerlere depremden saatler sonra ulaşmanın mümkün olmadığı da kabul edildi.
wJ3zU1rmR0Senw369id4lw.jpg
Deprem nedeniyle kopan kayalar, sarsıntıdan en ağır hasarı alan yerlerin bulunduğu Atlas Dağları'na giden yolların bir kısmını kapattı.
CHK4iaRCBkqfV-9NdtFCDw.jpg
Marakeş'in 55 kilometre güneyinde, dağların içindeki bir vadide bulunan küçük Amizmiz kasabasında birçok bina yerle bir oldu.
s1QUxh8eQ0u-OyIinRhJ9g.jpg
Kasabadaki hastane boş ve girilmesi tehlikeli olduğu söyleniyor. Hastalar, çadırlarda tedavi edilmeye çalışılıyor.
4JlbhR3J30OSboG4UNPAOg.jpg
Adının açıklanmasını istemeyen bir hastane yetkilisi, Cumartesi günü 100 dolayında cesedin getirildiğini söyledi.
3TnBuAU0f0OQ5CJqJeWDng.jpg
Yetkili "Ağladım çünkü çok ölen vardı, özellikle de küçük çocuklar. Depremden beri hiç uyumadım. Hiç birimiz uyumadık" dedi.
CP24PDzEjE-9B6PAAZP-Fg.jpg
Fas'a uluslararası yardım teklifleri de hızla artıyor.
8yvwbiPYVkCXmXTZglQdeg.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "6 ay önce asrın felaketini yaşamış bir ülke olarak tüm imkanlarımızla Faslı kardeşlerimize yardıma hazırız" mesajı verdi.
lHn-l_Rly0q5qE8izKOxGg.jpg
İngiltere, Fas yönetiminin acil durum görevlileri, kurtarma uzmanları, arama köpekleri ve ekipmanlarından oluşan ekiplerin gelişini kabul ettiğini duyurdu.
fb8d8w1eRUG2iLBZCvJP4w.jpg
İspanya ve Katar da resmi yardım istekleri aldıklarını ve arama kurtarma ekipleri yollayacaklarını belirtti.
vvUCMjCjckGDrNJUYeLoOA.jpg
Fransa da yardıma hazır olunduğunu ve Fas'tan resmi isteğin gelmesini beklediklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron "Yardımı istedikleri an gönderilecek" dedi.